Regulacja adaptacyjna w pojazdach
Mimo że rodzajów układów regulacji stosowanych w aktualnie produkowanych samochodach jest wiele, to jednak sporą częścią z nich stanowią te, które dostosowują się do zmieniających się warunków. Powszechnie nazywa się je adaptacyjnymi układami regulacji. Najbardziej znanym jest regulacja dawki paliwa w silniku z elektronicznie sterowanym wtryskiem benzyny.
Specjalista firmy Laweta Szczecin wskazuje jakie są najważniejsze wady i zalety adaptacji układów regulacji. Proces adaptacji okresu wtrysku umożliwia nieustanne dopasowanie ilości paliwa do zmiennego w trakcie eksploatacji zapotrzebowania na paliwo. Efektem niniejszego procesu adaptacji czasu wtrysku jest indywidualizacja czasów wtrysku określonych przez producenta i zakodowanych w pamięci każdego sterownika. Umożliwia to ujednolicić wpływ zarówno odchyłek wykonawczych oraz spokojnych przemian stanu technicznego układu, a nawet całego silnika.
Jednakże regulacja adaptacyjna może prowadzić do wynikających błędów, które zostaną zatuszowane i niezwykle trudne okaże się ich określenie. Aczkolwiek urządzenia sterujące, które dokonały adaptacji parametrów regulacyjnych rejestrują ten proces i umożliwiają namierzenie usterki.
Copyright © Autoholowanie Corrado 2024