Kiedy kierowca ponosi koszt odholowania pojazdu?
Zazwyczaj przyczyną, dla której kierowcy decydują się na wezwanie lawety jest fakt wystąpienia poważnej usterki lub wypadku uniemożliwiających dalszą podróż. Jednakże w takich przypadkach większość kierowców chronionych jest przez ubezpieczyciela od konieczności poniesienia kosztów autoholowania. Natomiast jeżeli pozostawimy samochód w miejscu, w którym będzie on utrudniał ruch lub zagrażał bezpieczeństwu, zostanie on odholowany na nasz koszt na parking depozytowy.
W jakich jeszcze przypadkach właściciel ponosi koszt odholowania swojego pojazdu?
Przede wszystkim, gdy:
- 1. Kierowca nie okazuje dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia OC lub opłacenia składki OC. W tym przypadku odholowany pojazd można odebrać po okazaniu ubezpieczenia OC z wyznaczonego miejsca parkingowego,
- 2. Pojazd przekroczy wymiary dopuszczalnej masy całkowitej albo nacisku osi, które zostały określone w przepisach ruchu drogowego,
- 3. Pojazdem kierowała osoba będąca po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających,
- 4. Pojazd jest w złym stanie technicznym i może stanowić zagrożenie bezpieczeństwa na drodze,
- 5. Samochód nie posiada tablic rejestracyjnych i/lub wygląda na nieużywany (porzucony),
- 6. Kierowca zaparkował na miejscu dla niepełnosprawnych lub w miejscu oznaczonym znakiem zawierającym informację o odholowaniu pojazdu w razie zaparkowania w tym miejscu.
Jednakże bez względu na powód odholowania pojazdu, aby móc go odebrać należy uzyskać stosowne zezwolenie. Wydać je może organ, który wydał dyspozycję usunięcia naszego samochodu z drogi. Wyczerpujące informacje o kontekście prawnym związane z odholowaniem pojazdu na koszt jego właściciela reguluje art. 130a – Prawo o ruchu drogowym, ustawa z dnia 20 czerwca 1997, dotycząca odholowania pojazdu na koszt właściciela.