...

Pomoc Drogowa 24 H - Corrado Szczecin,

ul. Pozdawilska 12, tel. (+48) 609-240-240,

Co powinieneś wiedzieć o oponach zimowych?

Co roku tysiące kierowców czuje się zaskoczonymi przez zimę, co skutkuje faktem, że w okresie pierwszych jej symptomów jeżdżą samochodami z letnimi oponami. Niestety statystyki policyjne wykazują, że właśnie w owym czasie podnosi się liczba wypadków drogowych, a Autoholowanie w Szczecinie ma mnóstwo pracy. Powszechnie wydaje się, że zimowe opony są potrzebne dopiero, gdy na drogach pojawia się śnieg i gołoledź. Nic bardziej mylnego.

Okazuje się, że kwestie przyczepności opon zimowych wcale nie są takie oczywiste. Wymianę opon letnich na zimowe zaleca się, gdy temperatura wynosi mniej niż 7°C, co nie wynika z kwestii przyczepności opon do nawierzchni. Skład mieszanki opon letnich przewidziany jest do pracy w temperaturach powyżej 7°C, poniżej tej temperatury opony letnie szybko twardnieją, tracąc tym samym swoje właściwości.

Dla zwykłej opony zimowej lód jest bardzo trudnym rodzajem pokrycia nawierzchni. Gdy chropowatość nawierzchni jest tak niska, za przyczepność odpowiadają głównie zjawiska adhezji pomiędzy gumą a lodem. W takich przypadkach ważny jest równomierny rozkład nacisków w strefie kontaktu opony z lodem. Korzystna jest tu jak najmniejsza liczba nacięć bieżnika.

Czym różni się opona zimowa od letniej?

Opona musi spełniać trzy warunki, by mogła uchodzić za zimową:

–        odległości pomiędzy krawędziami nacięć klocków bieżnika są mniejsze niż 10 mm,

–        sztywność gumy wynosi nie więcej niż 65 Shore,

–        głębokość bieżnika wynosi przynajmniej 4 mm.

Warto pamiętać, że nie tylko opady atmosferyczne przesądzają o konieczności wymiany opon na zimowe, ale w głównej mierze związane jest to z temperaturą. Nie warto więc ryzykować stłuczek i wypadków kończących się wzywaniem pomocy drogowej lub lawety i wymieniać opony na czas.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.